Choose language
EnglishEnglish  
Търсене в сайта
Зъбни протези
Стоматолозите прибягват към поставяне на зъбни протези в случаите, когато:
  • дефекта на зъба е толкова голям, че е невъзможна неговата реставрация;
  • увредена е коренчевата част на зъба;
  • отсъствие на един или няколко зъба.

Очевидно отсъствието на зъби е доста мъчително за пациента. Искренната усмивка е невъзможна в случаите , когато липсват зъби и това обикновено води до комплексиране. Поради тези причини протезирането на зъбите преди всичко се извършва с козметични и естетически цели. Над всичко обаче протезирането на зъби се прави с цел съхраняване на здравите и организма, като цяло.

Обширните дефекти в зъбния ред водят до непълноценност на акта на хранене на човека. Това може бързо да доведе до увреди и заболяване на стомашно-чревния тракт и ЛОР органите. Немалко проблеми настъпват дори при липсата само на един зъб. Всичко това обяснява необходимостта от протезиране на зъби.

В настоящето съществуват най-различни варианти на зъбни протези, поради което е възможно качествено протезиране във всеки стоматологичен кабинет.

На първо време са се появили сменяемите зъбни протези:

  • Напълно сменяеми зъбни протези;
  • Частично сменяеми зъбни протези, които се делят на:
    • пластинчати протеи;
    • иммедиатпротези;
  • сменяеми сектори или сменяем зъбен ред;
  • условно сменяеми протези.

При пълно отсъствие на зъби в челюстта се използва пълно сменяеми протези. Повечето от тези протези се изработват от полимерни материали.

Протези от този род имат доста недостатъци:

  • понякога не е възможно постигане на добра фиксация на протезата, вседствие на анатомичните особености на челщстта;
  • възможно е възникване на дискомфорт при употребата на твърда храна.

Желателно е, ако има възможност да се премине към други методи на протезиране. Ако при пълна загуба на зъби в челюстта е възможно да си позволите протезиране посредством мини импланти - направете го.

Пластиначати частични протези - използват се при частични дефекти на зъбния ред. Изработват се сравнително бързо и са обикновено доста евтини.

Дъговидни протези (от bugel- дъга) дъговата конструкция на протезата позволява опора и на собствените зъби. В сравнение с пластинчатите частични протези при дъговидните процеса на храносмилане и разпределение на храната е доста близък до физиологичния.Този тип протези се фиксират на съседните зъби в редицата с помощта на метални скобки. Дъговидните протези могат да не се свалят поради което ги наричаме и условно сменяеми.

Сменяеми зъбни протези - изискват специално отношение. Необходимо е редовно да се почистват от полепнала храна и наличието на бактерии.

Несменяеми зъбни протези закрепват се дългосрочно. Те се делят на няколко вида - метални (метал, злато), комбинирани( метал и пластмаса на лицевата страна на коронката), метало керамични и керамични. Могат да бъдат единични коронки или мостовидни протези.

Счита се, че несменяемите протези най-добре възстановяватдъвкателната функция.

Мостовидни несменяеми протези изготвят се от метал, облицован с керамика. Съществуват много технически решения за изработката на мостовидни протези.

Единственият неприятен момент при протезирането се явява привикването към нея.

 

 




Анкета
Кое за Вас е по-важно при избора на зъболекар?